piątek, 15 marca 2013

Pora na biuro rachunkowe...


Decydując się  na wybór biura rachunkowego do obsługi własnej firmy trzeba  rozważyć kilka kwestii. Podstawową sprawą jest sprawdzenie czy dane biuro posiada certyfikat księgowy wydany przez Ministra Finansów., uprawniający do usługowego prowadzenia działalności gospodarczej

Należy sprawdzić dokładnie czy okazany certyfikat jest waży i rzeczywiście wystawiony jest przez Ministerstwo Finansów. Zdecydowana większość biur rachunkowych na swoich stronach internetowych wystawia swoje certyfikaty. Pierwotną selekcję można przeprowadzić właśnie w ten sposób, odrzucając te biura rachunkowe które certyfikatów nie zamieszczają. 

Obowiązkową sprawą, którą należy sprawdzić jest polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej (OC). Zakup takiej polisy jest obligatoryjny  i zabezpiecza zarówno biuro rachunkowe jak i wszystkich Klientów przed następstwami ewentualnych błędów. 

Warto przy okazji skontrolować czy biuro rachunkowe objęło ubezpieczeniem również te czynności, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. rozliczenia z ZUS, prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów), bowiem tam także mogą powstać nieścisłości za które masz prawo domagać rekompensaty. 

Warto również sprawdzić referencjedoświadczenie zawodowe współpracowników lub właścicieli biura rachunkowego. Najlepsza referencja to zawsze bezpośrednie polecenie usatysfakcjonowanego Klienta, nie zawsze jednak jest to warunek wystarczający. Szerokie portfolio klientów i wieloletni staż rynkowy przemawia jednak na plus biura rachunkowego

Jak zawsze istotną kwestią jest oczywiście cena. Koniecznie należy wyrobić sobie pogląd na temat średniego poziomu stawek  za daną usługę w najbliższej okolicy aby nie przepłacać. Zbyt niska cena stanowi dla nas ostrzeżenie przed potencjalnie niską jakością oferowanych usług. 

I na koniec – należy pamiętać, że za błędy rachunkowe odpowiedzialność przed US zawsze w pierwszej kolejności ponosi podatnik. W następnej kolejności podatnikowi przysługuje prawo do ewentualnego odszkodowania.
Nie jest istotna również treść umowy jaką zawrzesz z biurem rachunkowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz